MAZOWSZE DLA ZWIERZĄT – BEZPŁATNA KASTRACJA I CZIPOWANIE PSÓW I KOTÓW
Gmina Dębe Wielkie informuje, iż w dalszym ciągu trwa nabór wniosków od mieszkańców dotyczący sfinansowania zabiegów kastracji i czipowania zwierząt z terenu Gminy Dębe Wielkie.
Gmina Dębe Wielkie pozyskała dofinansowanie w wysokości 20.000 zł z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego na realizację zadania pn. ”Zapobieganie bezdomności zwierząt w Gminie DĘBE WIELKIE” w ramach „Mazowieckiego Programu Wsparcia Zapobiegania Bezdomności Zwierząt – Mazowsze dla Zwierząt 2024”.
Całkowita wartość zadania wynosi 40.000 zł. W ramach wymienionych wyżej środków finansowych wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i prośbom mieszkańców ww. wsparcie finansowe ma na celu ograniczenie zjawiska bezdomności zwierząt, a w szczególności zmniejszenie niekontrolowanego rozmnażania się zwierząt, przede wszystkim psów i kotów właścicielskich w celu zapobiegania bezdomności.
Mieszkańcy gminy Dębe Wielkie, którzy zgłoszą się do Referatu Gospodarki Komunalnej i Ekologii Urzędu Gminy na mają możliwość skorzystania z bezpłatnego zabiegu weterynaryjnego kastracji psów i kotów oraz czipowania psów, celem zmniejszenia niekontrolowanego rozmnażania się zwierząt.
Zapraszamy do składania wniosków o sfinansowanie kastracji/czipowania zwierząt domowych tj. psów i kotów pochodzących z terenu Gminy Dębe Wielkie.
Akcja potrwa do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na ten cel (nie później niż do 11.10.2024 r.
Zadanie realizuje Gabinet Weterynaryjny CITOVET lek. wet. Andrzej Mastalerz, ul. Okrzei 12b, 05-300 Mińsk Mazowiecki.
Zakres usług kastracji zwierząt obejmuje:
- Wizytę kwalifikującą, w tym ocenę stanu zdrowia zwierzęcia poprzez wykonanie badania ogólnego przed zabiegiem w siedzibie zakładu leczniczego dla zwierząt;
- Wykonanie zabiegu kastracji w narkozie;
- Zapewnienie opieki pooperacyjnej zwierzęcia po wykonaniu zabiegu do czasu wybudzenia psa/kota z narkozy, w tym podanie środka przeciwbólowego i antybiotyku;
- Wizyta kontrolna po zabiegu, właściciel/opiekun zwierzęcia może skorzystać z wizyty kontrolnej po zabiegu po konsultacji z lekarzem weterynarii;
- Oznakowanie psa/suki za pomocą mikroczipu oraz dokonanie rejestracji w międzynarodowej bazie zwierząt oznakowanych – Safe Animal.
UWAGA !
Jeśli w trakcie wizyty kwalifikującej po badaniu ogólnym stwierdzona zostanie konieczność wykonania badań dodatkowych (np. EKG, RTG, USC, badanie krwi, moczu) Gmina Dębe Wielkie nie pokrywa ich kosztów, jak również nie ponosi kosztów wykonania innych dodatkowych zabiegów/usług. Decydujące zdanie w sprawie rodzaju koniecznych badań ma lekarz weterynarii, który będzie przeprowadzał zabieg.
Szczegóły pod numerem tel. 25 756 47 49 lub pod adresem e-mail: m.borkowska@debewielkie.pl
Warunkiem sfinansowania kastracji oraz czipowania zwierząt domowych jest:
- zamieszkanie właściciela na terenie Gminy Dębe Wielkie;
- złożenie wniosku przez właściciela o sfinansowanie kastracji/czipowania psa/suki/kotki/kota z terenu Gminy Dębe Wielkie i jego pozytywne zweryfikowanie przez Referat Gospodarki Komunalnej i Ekologii;
- posiadanie aktualnego dokumentu potwierdzającego poddanie zwierzęcia obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie (kopię dokumentu należy dołączyć do wniosku) ;
Jednocześnie informujemy, że Mieszkańcy, którzy mają już wykastrowanego psa, mogą bezpłatnie zaczipować psa na koszt Gminy Dębe Wielkie. W tym celu należy zgłosić się do Referatu Gospodarki Komunalnej i Ekologii, wypełnić wniosek o czipowanie i umówić się na wykonanie wszczepienia mikroczipu w Gabinecie Weterynaryjnym.
#Mazowszepomaga #programywsparcia #solidarnośćmazowiecka
Wniosek o sfinansowanie kastracji/czipowania psa/suki/kotki/kota z terenu Gminy Dębe Wielkie.pdf
Wniosek o sfinansowanie kastracji/czipowania psa/suki/kotki/kota z terenu Gminy Dębe Wielkie
Zalecenia dla właściciela psa/kota przed zabiegiem kastracji:
• psy i koty przed zabiegiem muszą przejść głodówkę – za wymagany standard traktujemy 12 godzin bez jedzenia;
• na godzinę przed zabiegiem prosimy również o zabranie miski z wodą. Jeśli jest więcej zwierząt to najlepiej przegłodzić wszystkie, żeby wykluczyć możliwość podjadania z cudzej miski;
• przed operacją pies powinien się wypróżnić. Spacer powinien trwać na tyle, by pies zdążył oddać kał i mocz;
• nie należy męczyć zwierzęcia przed zabiegiem np. zabawy czy trening;
• jeśli jest brudny powinien być wykąpany;
• Przed zabiegiem należy poinformować weterynarza o:
1- o chorobach przewlekłych
2- o stosowanych lekach
• właściciel powinien być zaopatrzony w ubranko ochronne;
• ostateczna decyzja o podjęciu zabiegu jest podejmowana przez lekarza weterynarii po badaniu ogólnym psa/kota;
• może być konieczność wykonania badań dodatkowych, wówczas koszt tych badań pokrywa właściciel zwierzęcia w miejscu dokonywania zabiegu;
• należy przestrzegać zaleceń pooperacyjnych przekazanych przez lekarza weterynarii;
Zalecenia dla właściciela psa/kota po zabiegu kastracji:
• Właściciel jest zobowiązany zaopiekować się zwierzęciem po zabiegu i zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo.
• Ograniczenie zwierzęciu aktywności fizycznej, rezygnacja z wszelkiego rodzaju zabaw, a spacery ograniczyć do minimum.
• Psy po zabiegu nie mogą skakać, biegać, wskakiwać i przeskakiwać przez przeszkody
• Koty po zabiegu nie mogą wskakiwać na krzesła, meble i wychodzić na dwór bez kontroli.
• Nie pozwól psu lizać czy gryźć szwów. Gojąca się rana może swędzieć, dlatego zwierzę będzie próbowało ją wylizywać i drapać. Wówczas nieocenioną pomocą okaże się kołnierz pooperacyjny lub specjalne ubranko.
• Trzymaj ranę czystą i suchą. Unikaj kąpieli psa do czasu usunięcia szwów lub zalecenia weterynarza. Regularnie sprawdzaj miejsce operacji pod kątem oznak infekcji lub zapalenia.
• W pierwszych dniach po kastracji ważne jest, aby uważnie obserwować swojego psa/kota pod kątem jakichkolwiek oznak komplikacji, takich jak:
➢
Wymioty
➢
Krwawienie
➢
Sączenie z rany i wszelkie wycieki
➢
Brak apetytu, który występuje dłużej niż dwa dni
➢
Utrzymujące się i wyraźnie złe samopoczucie psa
➢
Obecność obrzęku w okolicy miejsca operacji
➢
Problemy z oddychaniem
➢
Podwyższona temperatura ciała
➢
Drgawki
➢
Brak oddawania moczu
W przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów, niezbędny będzie natychmiastowy kontakt z weterynarzem.