POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU WYSTĄPIENIA SZERSZENI LUB INNYCH OWADÓW BŁONKOSKRZYDŁYCH
Drodzy mieszkańcy,
W związku ze zmianami proceduralnymi dotyczącymi wysyłania zastępów jednostek OSP przez Państwową Straż Pożarną do zdarzeń związanych z pojawieniem się szerszeni lub innych owadów błonkoskrzydłych w pobliżu obiektów mieszkalnych, Gmina Dębe Wielkie przygotowała informację, zgodnie z którą należy postępować w przypadku zauważenia takich owadów.
Zachęcamy również do zapoznania się z informacją opublikowaną na stronie Głównej Komendy Państwowej Straży Pożarnej, którą znajdziecie Państwo tutaj.
W przypadku gdy owady nie znajdują się bezpośrednio w budynku mieszkalnym – najlepiej je po prostu ignorować. Niesprowokowane nie stwarzają one żadnego zagrożenia. Warto pamiętać, że szerszenie mimo, iż nie są tak pożyteczne jak pszczoły – również pełnią ważną rolę w ekosystemie. Polują ona na inne owady – szkodniki pól i lasów, ograniczając ich liczebność, jednocześnie zapobiegając roznoszeniu chorób przez chore i osłabione osobniki innych owadów. Zazwyczaj są one aktywne tylko do okolic połowy września. Likwidować gniazda szerszeni należy tylko w ostateczności. Ponadto zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu należy do właściciela lub zarządcy. Zdarzenia związane z występowaniem owadów błonkoskrzydłych w większości przypadków nie są nagłe. Regularne dbanie o dobry stan techniczny budynku może zapobiec zagnieżdżeniu się owadów. Właściwymi instytucjami do likwidacji gniazd lub rojów są firmy dezynsekcyjne.
W przypadku gdy jednak komuś szerszenie lub inne owady błonkoskrzydłe utrudniają pracę lub życie codziennie – warto rozważyć zatrudnienie profesjonalnej firmy dezynsekcyjnej do usunięcia problemu. Koszt takiej usługi powinien wynosić około 300zł. Istnieje co najmniej kilka firm realizujących tego typu usługi na terenie powiatu mińskiego, czas oczekiwania z reguły wynosi około 3 dni.
Pamiętajmy, że każdy z nas może potrzebować pomocy. Nieuzasadnione wyjazdy strażaków w miejsca, gdzie ich interwencja nie jest konieczna, mogą powodować opóźnienia w dotarciu do zdarzeń, gdzie zagrożone jest życie lub zdrowie ludzi.
Zachowajmy rozsądek i odpowiedzialność, aby strażacy mogli skutecznie pomagać tam, gdzie jest to naprawdę potrzebne!
W przypadkach gdy owady stwarzają realne zagrożenie, czyli min. w przypadkach osób starszych mieszkających samotnie lub gdy gniazdo owadów znajduje się bezpośrednio w budynku mieszkalnym – należy takie sytuacje zgłaszać pod numer telefonu zarządzania kryzysowego Gminy Dębe Wielkie 668 947 012 lub 604 197 100. Nie należy sytuacji takich zgłaszać bezpośrednio do strażaków OSP, do realizacji zadań w zakresie usuwania gniazd owadów błonkoskrzydłych jednostki OSP będą dysponowane przez Gminę Dębe Wielkie po uprzednim zgłoszeniu na wyżej podany numer.
Jak postępować w sytuacji gdy szerszeń lub inny owad błonkoskrzydły znajdzie się w pomieszczeniu mieszkalnym? Przede wszystkim nie panikować, szerszeń stwarza zagrożenie tylko wtedy gdy sam się poczuje zagrożony. Najprościej szerszenia po prostu wypuścić na dwór, wielce prawdopodobne iż sam będzie szukał drogi powrotnej. W tym celu najlepiej otworzyć na oścież okno i poczekać aż sam wyleci. Szerszenie (podobnie jak inne owady) często wabione są światłem, więc najlepiej zgasić światło w pomieszczeniu w którym się znajduje i jeśli jest to możliwe, zapalić światło na zewnątrz.
Jak postąpić w przypadku użądlenia przez szerszenia lub innego owada błonkoskrzydłego? W pierwszej kolejności należy przemyć skórę wodą z mydłem lub środkiem antyseptycznym. Warto przyłożyć lód zawinięty w ręcznik, który pomoże zmniejszyć opuchliznę. Miejsce użądlenia warto posmarować maścią antyhistaminową – można także przyjąć wapno lub doustnie leki zmniejszające odczyn alergiczny. Zawsze skonsultuj się z lekarzem, jeśli po użądleniu przez szerszenia pojawiają się dolegliwości ogólnoustrojowe! W przypadku gdy użądlenie będzie miało miejsce w okolicach gardła/szyi – podobnie jak w przypadku użądlenia przez innego owada z gatunku błonkoskrzydłych należy niezwłocznie udać się do szpitala. Obrzęk w okolicy gardła i szyi jest bardzo niebezpieczny, może bowiem utrudniać oddychanie lub całkowicie je uniemożliwić.
Jeśli zauważymy po ukąszeniu nagłą opuchliznę, problemy z oddychanie, utratę świadomości i inne nagłe pogorszenie stanu należy natychmiast zgłosić się do lekarza / wezwać pogotowie ratunkowe.
Szerszenie nie atakują niesprowokowane!