CO MUSICIE PAŃSTWO WIEDZIEĆ O „UCHWALE ANTYSMOGOWEJ”?
Czym jest „uchwała antysmogowa” i kogo dotyczy?
„Uchwała antysmogowa” jest regulacją prawną Samorządu Województwa Mazowieckiego, która ma zapewnić czyste powietrze mieszkańcom Mazowsza. Ograniczenia i zakazy wymienione w uchwale dotyczą wszystkich użytkowników urządzeń o mocy do 1 MW, w których następuje spalanie paliw stałych, czyli właścicieli w szczególności:
- pieców,
- kominków,
- kotłów, w tym kotłów wchodzących w skład zestawów zawierających kotły na paliwo stałe, ogrzewacze dodatkowe, regulatory temperatury i urządzenia słoneczne.
„Uchwała antysmogowa” wprowadzona na terenie województwa mazowieckiego stanowi akt prawa miejscowego i obowiązuje wszystkich mieszkańców województwa, samorządy oraz podmioty działające na jego terenie.
Co dalej?
od 1 stycznia 2023 r.:
- nie wolno użytkować kotłów na węgiel lub drewno nie spełniających wymogów dla klas 3,4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012,
- nie wolno użytkować kominków i innych miejscowych ogrzewaczy powietrza na paliwa stałe, które nie spełniają wymogów „ekoprojektu”, lub nie zostały wyposażone w urządzenia ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w „ekoprojekcie”.
od 1 stycznia 2028 r.
– nie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012,
– między innymi na terenie naszej gminy nie wolno stosować węgla kamiennego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, z uwzględnieniem poniższych przypadków:
– użytkownicy kotłów klasy 5 wg normy PN-EN 303-5:2012 będą mogli z nich korzystać do końca ich żywotności, jeśli zostały zainstalowane przed 11 listopada 2017 r.,
– użytkownicy kotłów na węgiel, spełniających wymogi „ekoprojektu”, eksploatowanych między innymi w naszej gminie a uruchomionych przed 1 czerwca 2022 r. będą mogli je eksploatować do końca ich żywotności,
– użytkownicy kotłów na węgiel, spełniających wymogi „ekoprojektu”, eksploatowanych między innymi w naszej gminie a uruchomionych po 1 czerwca 2022 r. będą mogli je eksploatować do 31 grudnia 2027 r.
Czym są wymagania „ekoprojektu”?
Wymagania „ekoprojektu” zostały jednolicie określone dla całej Unii Europejskiej. Zawierają one minimalne normy emisji zanieczyszczeń do powietrza dla kotłów oraz ogrzewaczy pomieszczeń (m.in. kominków). Założeniem „ekoprojektu” jest zmniejszenie zużycia paliwa i redukcja zanieczyszczeń emitowanych przez ww. urządzenia.
Emisja zanieczyszczeń i efektywność energetyczna według wymagań „ekoprojektu”
Kotły na paliwa stałe
Kotły na paliwa stałe wprowadzane do obrotu i do użytkowania w całej Unii Europejskiej będą musiały spełniać wymogi „ekoprojektu” – sezonowej efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń dla sezonowego ogrzewania pomieszczeń określone w przepisach rozporządzenia Komisji UE. Wymagane wartości dla paliwa zalecanego lub innego dopuszczonego do stosowania to:
Sezonowa efektywność energetyczna:
- nie może być mniejsza niż 75% dla kotłów o znamionowej mocy cieplnej do 20 kW,
- nie może być mniejsza niż 77% dla kotłów o znamionowej mocy cieplnej przekraczającej 20 kW;
Emisje cząstek stałych (PM):
- nie mogą przekraczać 40 mg/m³ w przypadku kotłów z automatycznym podawaniem paliwa,
- nie mogą przekraczać 60 mg/m³ w przypadku kotłów z ręcznym podawaniem paliwa;
Emisje organicznych związków gazowych (OGC):
- nie mogą przekraczać 20 mg/m³ w przypadku kotłów z automatycznym podawaniem paliwa,
- nie mogą przekraczać 30 mg/m³ w przypadku kotłów z ręcznym podawaniem paliwa;
Emisje tlenku węgla (CO):
- nie mogą przekraczać 500 mg/m³ w przypadku kotłów z automatycznym podawaniem paliwa,
- nie mogą przekraczać 700 mg/m³ w przypadku kotłów z ręcznym podawaniem paliwa;
Emisje tlenków azotu (NOx):
- nie mogą przekraczać 200 mg/m³ w przypadku kotłów na biomasę,
- nie mogą przekraczać 350 mg/m³ w przypadku kotłów na paliwa kopalne.
Ogrzewacze pomieszczeń na paliwa stałe
Miejscowe ogrzewacze pomieszczeń na paliwa stałe (np. kominki, piece, kuchenki) wprowadzane do obrotu i do użytkowania w całej Unii Europejskiej będą musiały spełniać następujące wymogi „ekoprojektu” – sezonowej efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń dla sezonowego ogrzewania pomieszczeń określone w przepisach rozporządzenia Komisji UE:
Sezonowa efektywność energetyczna:
- nie może być niższa niż 79% dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących pellet,
- nie może być niższa niż 65% dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pellet i dla kuchenek,
- nie może być niższa niż 30% dla ogrzewaczy z otwartą komorą spalania;
Emisje cząstek stałych (PM):
- nie mogą przekraczać 20 mg/m³ dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących pellet,
- nie mogą przekraczać 40 mg/m³ dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pellet i dla kuchenek,
- nie mogą przekraczać 50 mg/m³ dla ogrzewaczy z otwartą komorą spalania;
Emisje organicznych związków gazowych (OGC):
- nie mogą przekraczać 60 mgC/m³ dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących pellet,
- nie mogą przekraczać 120 mgC/m³ dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pellet, dla kuchenek i dla ogrzewaczy z otwartą komorą spalania;
Emisje tlenku węgla (CO):
- nie mogą przekraczać 300 mg/m³ dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących pellet,
- nie mogą przekraczać 1500 mg/m³ dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pellet i dla kuchenek,
- nie mogą przekraczać 2000 mg/m³ dla ogrzewaczy z otwartą komorą spalania;
Emisje tlenków azotu (NOx):
- nie mogą przekraczać 200 mg/m³ dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania i kuchenek wykorzystujących biomasę,
nie mogą przekraczać 300 mg/m³ dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania i kuchenek wykorzystujących węgiel i dla ogrzewaczy z otwartą komorą spalania.
Możliwe sankcje
Należy pamiętać, że przestrzeganie przepisów wprowadzonych „uchwałą antysmogową” Województwa Mazowieckiego będzie kontrolowane za równo w kwestii posiadanych urządzeń grzewczych jak i stosowanych rodzajów paliw. Użytkownicy instalacji naruszający przepisy uchwały mogą być ukarani grzywną do 5000 zł lub mandatem do 500 zł. Należy pamiętać, że zgodnie z art. 225 kodeksu karnego, udaremnianie lub utrudnianie przeprowadzenia kontroli jest przestępstwem zagrożonym karą aresztu.
Więcej informacji na stronie:
http://www.powietrze.mazovia.pl/uchwala-antysmogowa/co-musisz-wiedziec-o-uchwale-antysmogowej