herb Gminy Dębe Wielkie
facebook

Obraz ilustruje przewodnik pt 'Mój pies"PRZEWODNIK DLA WŁAŚCICIELA MÓJ PIES-WERSJA PDF

 PRZEWODNIK – POROZMAWIAJMY O KOTACH


 

Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania. Znęcanie się nad zwierzętami oraz nieuzasadnione lub niehumanitarne ich zabijanie jest karane. Są to fundamentalne zasady ochrony zwierząt.

Zgodnie z ustawą z 21 sierpnia 1997 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 572) o ochronie zwierząt:
• „Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.” (Art. 9 pkt 1)
• „Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.” (Art. 9 pkt 2)

Obowiązki właścicieli zwierząt wynikające z regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Dębe Wielkie

Informacje o obowiązkach właścicieli

Informacje o obowiązkach właścicieli

Obowiązek szczepienia

Prawo w Polsce nakłada na posiadaczy psów obowiązek ich zaszczepienia przeciwko wściekliźnie. Jest to śmiertelna, wirusowa choroba, niebezpieczna również dla ludzi. Każdy pies, który ukończył 3 miesiąc życia, musi zostać poddany szczepieniu, które powtarza się co rok. Poświadcza o tym zaświadczenie wydane przez weterynarza, które powinniśmy okazywać na żądanie uprawnionych osób. Niezastosowanie się do przepisu o obowiązkowych szczepieniach ochronnych zagrożone jest karą grzywny a nawet aresztu.

Za zachowanie psa odpowiada jego opiekun, zatem aby uniknąć zagrożenia, jakie może spowodować czworonóg, należy wykazać się nie tylko znajomością prawa, ale również wyobraźnią i odpowiedzialnością.

Agresywne psy tylko z zezwoleniem
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji dnia 28 kwietnia 2003 r. wydał rozporządzenie w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz. U. z 2003 r.,poz.687). Utrzymanie psa, który należy do jednej z wymienionych ras wymaga zezwolenia gminy.

Rasy uznane za agresywne:
amerykański pit bull terrier, pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin), buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski (Perro de Presa Canario), tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący, owczarek kaukaski.