PLAN OGÓLNY ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO
W związku ze zmienionym w 2023 r. prawem Gmina Dębe Wielkie rozpoczęła przygotowanie planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego. Plany ogólne będzie musiała uchwalić każda gmina w Polsce.
Plan ogólny to nowy dokument, który będzie generalnie obejmował teren całej naszej gminy. Gmina ma czas na wprowadzenie planu ogólnego do 31 grudnia 2025 roku. W planie ogólnym zostanie określone przeznaczenie poszczególnych terenów oraz wskaźniki ich zagospodarowania.
Plan ogólny zastąpi dotychczasowe studium zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z planem ogólnym będą później uchwalane plany miejscowe zagospodarowania, oraz zgodnie z nim będą wydawane warunki zabudowy (tam gdzie planu miejscowego zagospodarowania nie będzie).
Obowiązujące w gminie plany miejscowe zagospodarowania przestrzennego będą ważne nawet po wejściu w życie planu ogólnego. Tam gdzie obecnie jest plan miejscowy zagospodarowania nic się nie zmieni w przeznaczeniu, chyba że później Rada Gminy uchwali nowy plan miejscowy. W planie ogólnym nie będą wyznaczane drogi, oprócz dróg krajowych.
Plan ogólny jest dokumentem ogólnym opracowanym dla całej gminy. Na jego podstawie bezpośrednio nie będzie można otrzymać pozwolenia na budowę ale będzie można uzyskać warunki zabudowy (tam gdzie teren będzie budowlany) i na podstawie tych warunków zabudowy będzie można otrzymać dopiero pozwolenie na budowę.
Plan miejscowy jest dokumentem szczegółowym, zawiera dokładne przeznaczenie terenów oraz wydziela drogi publiczne. Na podstawie planu miejscowego można uzyskać pozwolenie na budowę.
Przed wykonaniem projektu planu ogólnego zbierane są wnioski, które zostaną zbadane i w miarę możliwości uwzględnione w projekcie. Zgodnie z prawem przygotowanie planu ogólnego jest konsultowane ze społeczeństwem. Każdy może zgłosić potrzeby i pomysły do planu zagospodarowania. Wnioski mogą zgłaszać mieszkańcy oraz inne osoby i podmioty: osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne, organy władzy publicznej, jednostki pomocnicze gminy oraz organy doradcze i konsultacyjne gminy. Wniosek lub uwagę do planu ogólnego może złożyć każdy ale na odpowiednim druku i tylko do 15 lipca b.r.
O tym czy wniosek lub uwaga będą uwzględnione będzie decydować Wójt. Informację o tym Wójt przedstawi w Biuletynie Informacji Publicznej.
Plan ogólny gminy może różnić się od studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego pod względem zasięgu terenów przeznaczonych pod zabudowę. W przypadku terenów zabudowy mieszkaniowej przepisy ściśle określają zasady ich wyznaczania oraz uzależniają ich zasięg m.in. od prognoz demograficznych.
Do czasu wejścia w życie planu ogólnego, decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu będą wydawane na dotychczasowych zasadach. Wydane i ostateczne przed wejściem w życie planu ogólnego decyzje o warunkach zabudowy będą ważne i zgodnie z nimi będzie można otrzymać pozwolenia na budowę nawet po 31 grudnia 2025 r.