PODNIESIENIE TERENU DZIAŁKI
Podniesienie terenu działki co warto wiedzieć przed przyjęciem gruzu lub ziemi na swoją działkę.
Na terenie naszej gminy bardzo wielu właścicieli decyduje się na podnoszenie terenu działki. Co do ogólnej zasady podniesienie terenu działki jest legalne, ale – bo zawsze jest jakieś „ale” należy spełnić warunki określone w kilku przepisach.
Główne dwa warunki wiążą się z dwiema różnymi ustawami:
•
Podniesienie terenu nie może naruszać stosunków wodnych. Mówi o tym art. 234 ustawy Prawa Wodnego:
„Właściciel gruntu nie może: zmieniać stanu wody na gruncie, a zwłaszcza kierunku odpływu znajdującej się na jego gruncie wody opadowej, ani kierunku odpływu ze źródeł ze szkodą dla gruntów sąsiednich; odprowadzać wód oraz ścieków na grunty sąsiednie.”
•
Podniesienie gruntu musi być zgodne z Ustawą o Odpadach, gdyż ziemia „przywieziona” jest traktowana jako odpad. A rozporządzenie wykonawcze dokładnie określa, jakie odpady można składować na swojej działce oraz w jakich ilościach można je składować.
Podwyższenie terenu działki jest wykorzystaniem odpadów na potrzeby własne i to również określa ustawa.
Czy można podnosić grunt bez pozwolenia?
Jeśli podniesienie gruntu jest związane z jakąkolwiek budową, trzeba mieć na nie pozwolenie. Wszystkie szczegóły dotyczące podniesienia terenu powinny być uwzględnione w projekcie budowlanym.
W przypadku, gdy podniesienie gruntu nie jest związane z żadną budową, pozwolenie nie jest wymagane. Nie trzeba też nigdzie tego zgłaszać, jednak pod warunkiem, że podniesienie nie przekracza pewnego pułapu. Mówi o tym Ustawa o Odpadach i rozporządzenie z 10 listopada 2015.
„Osoba fizyczna lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami, mogą przyjąć na własną działkę niewielką ilość odpadów mas ziemnych i gruzu w ilości 200kg/m2, w celu np. utwardzenia terenu.”
W praktyce oznacza to zwykle podniesienie gruntu o 20 – 25 cm. Przekroczenie tego limitu zostanie uznane za składowanie odpadów, na które trzeba już mieć odpowiednie zezwolenie.
Skoro na podniesienie gruntu działki nie trzeba uzyskać pozwolenia to czy „gigantomania” także jest dopuszczalna? Otóż, nie, jak wspomniano wcześniej istnieje pułap nagromadzenie odpadów. Po drugie właściciel nie może zakłócać stosunków wodnych.
I tutaj kilka podstawowych zasad. Dopóki zmiany związane z podniesieniem gruntu nie powodują zniszczeń na działce sąsiedniej, to nie mają zastosowania przepisy Prawa wodnego. Gdy okaże się, że podniesienie gruntu działki jest już uciążliwe- występuje szkoda np. gdy woda z podniesionego terenu spływa na działkę sąsiednią i niszczy uprawy, powoduje wodne zastoje, podmakanie fundamentów czy zalewanie szamba. Wtedy naruszenie stosunków wodnych przy podniesieniu gruntu jest realne, a nie tylko potencjalne. Gdy wystąpi szkoda sprawę należy zgłosić wójtowi. Zgłoszenie powinno zawierać opis sytuacji i najlepiej jej dokumentację (zdjęcia, ekspertyzy). Wójt nakaże wtedy obniżenie gruntu lub wykonanie odpowiednich rozwiązań, które przywrócą poprzednie stosunki wodne.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny, a każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.