PRZYPOMINAMY- OD CZERWCA OBOWIĄZUJĄ NOWE PRZEPISY W ZAKRESIE WYCINKI DRZEW I KRZEWÓW
Wójt Gminy Dębe Wielkie informuje, że od 17 czerwca 2017 r. zaczęły obowiązywać nowe przepisy w zakresie wycinki drzew i krzewów, wynikające z ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody (Dz.U. z 2017 r., poz. 1074).
„Osoby fizyczne, które usuwają drzewo na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, mają obowiązek dokonania zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa w przypadku, gdy obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm przekracza:
- 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego,
- 65 cm – kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
- 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
ZGŁOSZENIE powinno zawierać:
- imię, nazwisko wnioskodawcy,
- oznaczenie nieruchomości, z której ma być usunięte drzewo,
- rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości.
W przypadku gdy zgłoszenie nie zawiera wszystkich elementów wskazanych powyżej, Wójt Gminy, w drodze postanowienia, nakłada obowiązek uzupełnienia zgłoszenia w terminie 7 dni. Nałożenie obowiązku przerywa bieg terminów.
Następnie w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia, zostaną przeprowadzone oględziny, z których sporządzony będzie protokół.
Możliwość usunięcia drzewa nastąpi dopiero w przypadku braku sprzeciwu ze strony odpowiedniego organu (tj. Wójta Gminy) w terminie 14 dni od dnia oględzin.
Wójt Gminy może wnieść sprzeciw w przypadku:
1) lokalizacji drzewa:
- na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków,
- na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na zieleń lub chronionym innymi zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
- na terenach objętych formami ochrony przyrody (np. miński obszar chronionego krajobrazu);
2) spełnienia przez drzewo kryteriów drzewa pomnikowego, tj. uznanie drzewa za pomnik przyrody,
3) jeżeli zgłoszenie dotyczy usunięcia drzewa objętego obowiązkiem uzyskania zezwolenia na usunięcie;
4) w przypadku nieuzupełnienia zgłoszenia w terminie 7 dni.
Nowelizacja zakłada również, że jeżeli w terminie 5 lat od dokonania oględzin przez organ, właściciel posesji wystąpił o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę, a budowa ta ma związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości, na której rosło usunięte drzewo, zostanie nałożony na tego właściciela nieruchomości, w drodze decyzji administracyjnej, obowiązek uiszczenia opłaty za usunięcie drzewa.
Pozostałe podmioty nadal obowiązuje konieczność uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew w formie decyzji administracyjnej. Zezwolenie jest wymagane dla drzew przekraczających powyższe obwody.
Należy mieć jednak na uwadze, że drzewa i krzewy mogą być objęte dodatkową ochroną wynikającą z innych przepisów np. z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami – wtedy kryterium obwodów nie obowiązuje, a pozwolenia konserwatorskiego wymagają wszelkie działania mogące mieć wpływ na wygląd zabytku.