Powierzchnia Gminy jest lekko falista, nachylona generalnie w kierunku zachodnim. Najwyższy punkt (151,6 m n.p.m) znajduje się przy granicy z gminą Mińsk Mazowiecki (w rejonie wsi Choszczówka Stojecka). Atrakcyjność turystyczna gminy Dębe Wielkie wynika z bliskiej odległości od metropolii warszawskiej i posiadania na swym terenie obszarów o dużych walorach przyrodniczo – turystycznych. Są one położone z dala od głównej trasy A2 w rejonie południowym i północnym gminy.
W północnej części gminy, w rejonie wsi Kąty Goździejewskie znajdują się zalesione wydmy, których wysokość dochodzi do 20 m. W tej miejscowości w pobliżu lasu sosnowego na piaszczystych wydmach i dużego strumienia, powstały działki rekreacyjne. Podobny teren znajduje się w miejscowości Olesin, w pobliżu rzeki Długa. Turystyka rekreacyjna rozwija się także w okolicach miejscowości Bykowizna, Ruda, Celinów i Choszczak, leżących w kompleksie leśnym, przez który przepływa rzeka Mienia. Jej nieuregulowane koryto tworzy malownicze rozlewiska pomiędzy wsiami Bykowizna i Górki. Ze względu na zwarte tam kompleksy leśne oraz walory rzeki Mienia, doskonale nadaje się do uprawiania turystyki konnej i pieszej. W miejscowości Celinów, w sezonie letnim, działa klub jeździecki skupiający młodzież z Warszawy. Szczególne zalety krajoznawcze posiada rzeka Mienia, która po otwarciu oczyszczalni w Kędzieraku, odzyskała wysoki stan czystości wody, o czym świadczą między innymi stanowiska wydr i bobrów. Nieuregulowana od Bykowizny do Górek, tworzy malownicze rozlewiska. Stanowi część kompleksu stawów, które są ostoją wielu gatunków ptaków wodnych i drapieżnych. Do jednych z lepiej zachowanych na terenie gminy Dębe Wielkie zespołów dworskich, gdzie zachował się zarówno dwór jak i park, jest rezydencja w Olesinie.
Zespół usytuowany jest w odległości 2 km na północ od Dębego Wielkiego. Dwór parterowy, murowany, kryty czerwoną dachówką wymaga w chwili obecnej generalnego remontu. W parku przeważa stary, 90 – letni drzewostan. Na wysepce stawu parkowego znajduje się niewielka kaplica z pol. XIX wieku. W miejscowości Ruda, w pobliżu rzeki Mienia, znajduje się park podworski z polowy XIX wieku, założony w stylu angielskim wykorzystujący w swej kompozycji malownicze stawy, rozlewiska i kanały wodne. Obiektem architektonicznym charakterystycznym dla gminy Dębe Wielkie jest neogotycki kościół parafialny z 1906 roku, pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, projektu znakomitego architekta Józefa Piusa Dziekońskiego, usytuowany tuż przy międzynarodowej trasie A2. Zwarte obszary leśne występują na terenie gminy w części północnej (rejon Cyganki, Ostrów Kani, Kątów Goździejewskich) oraz w części południowej (rejon Górek, Rudy, Celinowa). Są to ostoje zwierzyny płowej oraz dzików. Lasy i zadrzewienia zajmują ponad 1/5 powierzchni gminy. Na terenie gminy znajdują się chronione prawem pomniki przyrody:
- dęby szypułkowe w Dębem wielkim, Ostrów-Kani, Olesinie, Rudzie, które są pamiątką po porastających niegdyś te tereny borach, od których wzięła się nazwa wsi Dębe.
- jesiony wyniosłe w Ostrów-Kani, Rudzie;
- lipy drobnolistne w Ostrów-Kani, Rudzie;
- klon srebrzysty w Ostrów-Kani;
- wiąz szypułkowy w Rudzie.