Z PRAC GMINNEJ SPOŁECZNEJ KOMISJI DO SPRAW OCHRONY ZWIERZĄT….
Na początku marca 2022 roku komisja powiększyła się o dodatkowych członków – mieszkańców Gminy i obecnie wynosi 11 osób. Pracy jest wiele, więc zwiększona Komisja będzie mogła bardziej efektywnie działać.
Na ostatnim posiedzeniu dnia 21 kwietnia poruszono wiele tematów. A były to:
OMÓWIENIE AKCJI SZCZEPIEŃ PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE
Jak co roku w większości sołectw szczepienia przeprowadza lekarz weterynarii w centralnych punktach wsi, tak aby każdy mieszkaniec mógł w wygodny sposób przyprowadzić swojego czworonoga na zabieg. Akcja się sprawdza, wielu właścicieli w ten sposób szczepi swoje zwierzęta. Komisja przedyskutowała możliwości jeszcze lepszej jakości i dostępności szczepień dla zwierząt. Np. w sołectwie Kąty Goździejewskie Pierwsze najpierw sporządzana jest lista chętnych mieszkańców, a następnie weterynarz danego dnia jeździ od domu do domu i szczepi zwierzęta dokonując wcześniej badania stanu zdrowia. Podczas wizyty istnieje możliwość rozmowy z doktorem o różnych problemach zwierząt, jak również można zakupić potrzebne środki profilaktyczne czy leki. Taki system jest o wiele dogodniejszy dla mieszkańców i ich pupili jednak nieco droższy. Być może niektórzy sołtysi czy rady sołeckie skorzystają z pomysłu mieszkańców KG I.
Wychodząc naprzeciw problemowi częstego gubienia zwierząt, a co za tym idzie ich bezdomności konieczna jest stopniowa rejestracja zwierząt za pomocą powszechnego czipowania. W razie wypadku, zgubienia, pogryzienia czy innych sytuacji losowych można w prosty sposób namierzyć właściciela zwierzęcia. Obecnie sprawdzane są możliwości zakupu transponderów w większej ilości i czipowania zwierząt np. przy okazji szczepień. Z uwagi na wspieranie lokalnych przedsiębiorców w tym zakresie podjęte zostaną rozmowy z kliniką weterynaryjną WETIMED w Dębem Wielkim.
PSY RAS AGRESYWNYCH
W ostatnim czasie Gmina przyjęła dwa zgłoszenia o wydostaniu się psów ras agresywnych poza swoją posesję. Było również jedno pogryzienie. Urzędnicy skontrolowali miejsca przebywania zwierząt i zwrócili uwagę na to, aby kojce oraz ogrodzenie było bardzo starannie wykonane. Trzeba pamiętać, że w przypadku dużych, groźnych psów zabezpieczenia muszą być wyjątkowo solidne i nie można dopuszczać do ani jednej możliwości opuszczenia zwierząt luzem posesji. W przypadku lekceważenia obowiązku sprawowania właściwej opieki sprawa będzie zgłaszana na policję.
KONTROLA W SCHRONISKU DLA ZWIERZĄT MAŁE BOŻE
Pracownicy Urzędu wraz z członkami Komisji pojechali na coroczną kontrolę do schroniska. Taka kontrola musi być wcześniej zapowiedziana, więc na pewno nie jest całkowicie obiektywna. Stwierdzono jednak, że zwierzęta mają zapewnione dobre, godne warunki a dokumentacja prowadzona jest prawidłowo. Z kontroli sporządzono protokół z drobnymi zaleceniami na przyszłość, głównie dotyczącymi prowadzonej strony internetowej. Obecnie w schronisku są 3 pieski z naszej Gminy dlatego gorąco zachęcamy do adopcji tych słodziaków, aby mogły zamienić kojec schroniska na dom i ciepło człowieka.
ZABIEGI KASTRACJI
Niezwykle cieszy fakt, iż bardzo wielu mieszkańców Gminy chce poddać swoje zwierzaki kastracji, aby wyeliminować możliwość zajścia w ciążę i rodzenia niechcianych miotów kolejnych zwierząt. Trzeba zrozumieć, że szczeniaczki i kociaczki w nadmiarze naprawdę nie są fajne tylko tworzą ogromny problem (np. 5 szczeniaków z Rudy, którym ostatnio udzielono pomocy a obecnie mają już swoje domy, ale o tym innym razem). Do chwili obecnej zabiegowi kastracji dofinansowanej ze środków Gminy poddano 65 psów i kotów i na tę chwilę środki zostały wykorzystane. Na sfinansowanie kolejnych zabiegów Rada Gminy przyznała kolejne 10.000 zł. Za tę kwotę będzie można wykonać kolejne kastracje zwierząt właścicielskich mieszkańców Gminy. Z pewnością nie będzie to wystarczające, gdyż zabiegi te są kosztowne. Komisja zastanawiała się nad możliwością pozyskania dodatkowych środków ze źródeł zewnętrznych, jednak na razie nie znaleźliśmy takiej możliwości.
INTERWENCJE I WIZJE LOKALNE
Dwa miesiące temu odłowiono dwa psy z Rudy, które porzucono na zamkniętej posesji. Psy trafiły do schroniska. Jeden z nich znalazł już nowy dom, drugi przebywa w schronisku. Psy odebrano w bardzo złej kondycji, mocno wychudzone. Większy pies w typie owczarka wygląda już dużo lepiej i szukamy dla niego domu. Jest duży, piękny i mądry – zasługuje na dobry dom.
Przeprowadzono również kilka wizji lokalnych, czyli interwencji po zgłoszeniach o nieprawidłowościach związanych z utrzymaniem zwierząt. Nie stwierdzono wyraźnych zaniedbań.
INFORMACJA I EDUKACJA
Aby poprawić los zwierząt niezbędna jest szeroko pojęta edukacja, w szkole, w domu, w prasie, internecie i innych. Należy uczyć empatii do zwierząt i przypominać, że naszym braciom mniejszym należy się szacunek, opieka i godne życie. Dlatego piszemy artykuły i przypominamy o tym w każdym aspekcie naszego społecznego życia. Namawiamy również mieszkańców do popełniania artykułów na łamy FB Gminy czy do Gminnego Biuletynu. Tematów jest wiele.
SPRAWY RÓŻNE
Komisja poruszała wiele tematów dotyczących również innych zwierząt niż psy czy koty.
Pewny problem stanowią kury czy gołębie, a właściwie nie same zwierzęta, tylko niektórzy właściciele, którzy swoim zwierzętom nie sprzątają co powoduje fetor i uciążliwość dla pozostałych mieszkańców. Z uwagi na coraz większą gęstość zaludnienia, uczulamy, aby odpowiednio często sprzątać obornik w kurnikach oraz gołębnikach, aby wszyscy mogli odczuwać tylko miłe wrażenia z obecności zwierząt.
Pamiętajmy, że wokół nas żyją również zwierzęta dzikie takie jak sarny, łosie, bobry czy dzikie ptaki. Nie należy ich płoszyć, ani przeszkadzać, jeśli można to również pomagać (ostatnio udzielono pomocy łabędziowi, który był kontuzjowany i nie mógł się poruszać, ptak został odwieziony do ptasiego azylu).
Wraz z wiosną na łąki i pastwiska wyprowadzono zwierzęta gospodarskie. Niestety od dawna Mazowsze pętami stoi i przynosi wstyd również naszej Gminie. Pętanie zwierząt (zakładanie pęt lub sznurów na przednie kończyny) tak jak trzymanie psów na łańcuchach powinno już dawno być zapomniane. Każde zwierzę ma prawo do nieskrępowanego, swobodnego poruszania się. Nie przemawia do mnie obawa przed ucieczką. W obecnych czasach można zbudować solidne wybiegi lub ogrodzenia elektryczne, dzięki którym konie czy krowy będą mogły luźno chodzić, będą mogły się wytarzać (ochrona przed owadami) czy położyć (aby odpocząć). Dbajmy o dobrostan naszych zwierząt na tyle na ile tylko się da.
Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którym los zwierząt nie jest obojętny i zachęcamy, aby wszelkie nieprawidłowości w utrzymywaniu bądź znęcaniu się zgłaszać do Referatu Gospodarki Komunalnej i Ekologii Urzędu Gminy lub do Inspekcji Weterynaryjnej w Mińsku Mazowieckim. Po weryfikacji zgłoszenia i kontroli w przypadku potwierdzenia zaniedbań sprawa kierowana będzie na policję. Każde znęcanie się nad zwierzęciem musi być karane.
Na koniec zapowiedź miłego wydarzenia. Planujemy Gminny spacer z pupilami. Spacer zorganizujemy w niedzielę jeszcze tej wiosny. Będzie on przyjazny dla całych rodzin; około półtorej godziny po Dębem i najbliższej okolicy. Już teraz wszystkich mieszkańców wraz z psami serdecznie zapraszamy.
Przewodnicząca Gminnej Społecznej Komisji ds. Ochrony Zwierząt – Marzena Woźbińska