ZIMOWE DOKARMIANIE PTAKÓW Z GŁOWĄ
Dokarmianie ptaków to nie tylko przyjemność, ale również pożyteczne działanie. Jeżeli my pomożemy naszym ptasim sąsiadom, teraz w okresie zimowym, kiedy tego bardzo potrzebują one odwdzięczą się nam wiosną i latem zjadając larwy i jajka owadów. Tak popularne w naszych ogrodach sikorki są w cieplejszych miesiącach bardzo pożyteczne. Bielinek kapustnik, piętnówka kapustnica, błyszczka jarzynówka, piędzik przedzimek to tylko część menu naszych skrzydlatych przyjaciół. Sikory nie pogardzą też zwójkami, żerującymi na jabłoniach, różach i iglakach, czyli zwójką jabłkóweczką, zwójką różóweczką czy zwójką sosnóweczką.
W naszych dębskich ogrodach możemy spotkać 5 gatunków sikorek:
Bogatka, Modraszka, Sosnówka, Sikora Czubata, Sikora Uboga,
Innym popularnym gościem w naszym karmnikach są Mazurki, dość często mylone z Wróblem. Choć głównym pokarmem Mazurków są różnego rodzaju nasiona to w okresie lęgowym nie pogardzą one również mięsnym dodatkiem takim jak mszyce, chrząszcze ryjkowce i rozmaite gąsienice.
Jeżeli będziemy mieli trochę szczęścia zobaczymy kolorowe Dzwońce i Grubodzioby. Oba gatunki są przystosowane do szybkiego zjadania ziaren – mają bardzo silne dzioby.
W naszych ogrodach zimą możemy spotkać również kolorowe Sójki czy coraz częściej zimujące Kosy i Szpaki. Dla nich warto wystawić kawałek jabłka. W lutym i marcu nasz karmnik mogą odwiedzić w drodze na północ Zięby i Czyże.
Ale czym dokarmiać ptaki aby było to dla nich zdrowe i bezpieczne.
Pamiętajmy, że pieczywo/chleb jest dla ptaków szkodliwy, zawiera bardzo niebezpieczną dla nich sól. Duża ilość chleba w ptasiej diecie może wywoływać poważną chorobę – kwasicę, nieuleczalny u dorosłych ptaków zespół anielskiego skrzydła oraz biegunkę, a zjedzenie pokarmu solonego często prowadzi do śmierci wskutek zaburzenia gospodarki wodnej organizmu. Chleb szybko się psuje, zgniłe pożywienie jest jeszcze bardziej niebezpieczne.
Wartościowa zawartość naszego karmnika, za którą ptaki będą nam wdzięczne to między innymi:
pszenica, jęczmień, owies, proso, nasiona dyni, słonecznika (najlepiej niełuskanego), kukurydza i orzechy
Ptakom możemy podawać gotowane kasze i ryż (kaszę jęczmienną i gryczaną można podawać ptakom bez gotowania ale już np. pęczak i ryż wyłącznie po ugotowaniu, gdyż niegotowane nadmiernie pęcznieją w żołądkach). Pamiętajmy abyśmy gotowali je bez dodawania szkodliwej dla ptaków soli!
Gotowane i pokrojone warzywa takie jak: marchew, ziemniaki, buraki, kapusta czy
świeże owoce (np. pokrojone jabłka i gruszki) to również dobre urozmaicenie ptasiej diety.
Słonina tak uwielbiana przez sikorki, i dzięcioły ( w moim karmniku częściej pojawia się Dzięcioł Duży.) choć czasami widuję również Dzięciołka i Kowaliki. Słonina (tylko świeża) nie powinna wisieć dłużej niż 2 tygodnie. Najprostsze rozwiązanie to dostępne w sklepach gotowe mieszanki ziaren dla ptaków zimujących, kolby oraz kule tłuszczowe.
Postarajmy się aby nasz karmnik był tylko dodatkowym wsparciem dla ptaków. Warto bowiem sprawić aby nasz ogród był ptasim domem przez cały rok a nie tylko zimą– podpowiedzi jak zrobić to dobrze znajdziemy pod tym linkiem: https://ogrod.ptakipolskie.pl/
Na koniec bardzo, ale to bardzo ważna rzecz! Kiedy już raz zdecydujemy się na dokarmianie ptaków musimy to robić aż do wiosny. Do naszej ptasiej stołówki ptaki mogą przylatywać z dużych odległości a brak pokarmu może sprawdzić, że nie zdołają wrócić do swojego domu. Nasi skrzydlaci goście powinni mieć również zapewniony dostęp do świeżej wody. W mroźne dni będzie wymagało to od nas częstszego jej zmieniania, ale pamiętajmy, że warto . Opieka powinna być systematyczna, aby nasi ptasi przyjaciele mogli na nas liczyć cała zimę!
Autor tekstu
Pan Jan Przybysz
Autor zdjęć
Krzysztof Przybysz